Zarezerwuj teraz !

Podgórze i Muzeum Fabryka Schindlera

  • Najważniejsze obiekty na mapie Krakowa
  • Opieka profesjonalnego przewodnika
  • Wycieczka prywatna
  • Czas trwania wycieczki: około 3 godzin

Kraków nie kończy się na Wiśle. Ponad 100 lat temu austriackie miasto Podgórze zostało połączone z Krakowem. Dla Podgórza fakt ten oznaczał czas swoistego uśpienia. Dzięki temu Podgórze pozostało kameralne, zielone, przepełnione atmosferą przeszłości. W czasie okupacji istniało tutaj krakowskie getto i Fabryka Oskara Schindlera. Dziś Podgórze przeżywa swój renesans. Kopiec Kraka zachwyca panoramą na krakowskie Stare Miasto, a rosnące jak grzyby po deszczu klimatyczne kawiarnie zachęcają do wypoczynku nad Wisłą.

Najważniejsze obiekty Podgórza: Kopiec Kraka, wzgórze Lasoty z fortem Benedykt i kościółkiem Św. Benedykta, były obóz KL Płaszów, Rynek Podgórski, kościół Św. Józefa, Plac Bohaterów Getta, Muzeum "Apteka pod Orłem", muzeum Fabryka Oskara Schindlera.

Czas zwiedzania: ok 3 godz.

Cena: od 350 zł/grupa + bilety wstępu do Fabryki Schindlera

ROZWIŃ »

Kopiec Krakusa
Ten największy (16 m wys.) prehistoryczny kopiec w Polsce to według legendy mogiła księcia Kraka – założyciela Krakowa. Inna teoria wiąże dzieje kopca z obecnością na tych terenach Celtów i wznoszeniem przez nich znaków solarnych. Kopiec Krakusa miałby być jednym z nich. W 1933 roku podczas badań archeologicznych odkryto na szczycie budowli korzenie dębu oraz awarską zapinkę do pasa, które pozwoliły ustalić prawdopodobny czas powstania kopca na VII wiek n.e. oraz potwierdzić przypuszczenia, że był on miejscem związanym z pogańskim kultem.


Kościół Św. Benedykta

Położony na wapiennych skałach Wzgórza Lasoty jest najmniejszym i jednym z najstarszych kościołów Krakowa. Jego powstanie datuje się na X/XI w. Badania archeologiczne wykazały, że został wzniesiony na fundamentach przedromańskiej świątyni. Kościół został całkowicie przebudowany w XII wieku. W sąsiedztwie budowli odkryto wczesnochrześcijańskie cmentarzysko. Wokół kościółka i przy kopcu Krakusa co roku we wtorek po Wielkanocy odbywa się tradycyjna Rękawka.

Fort 31 "Św. Benedykt"
Jest to unikatowa budowla militarna, element austriackiej Twierdzy Kraków, wzniesiona w latach 1853-1856, najprawdopodobniej według projektu Feliksa Księżarskiego, położona na Wzgórzu Lasoty w sąsiedztwie kościółka Św. Benedykta. Jest to jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie przykład fortu wieżowego – tzw. wieży artyleryjskiej bądź „wieży maksymiliańskiej”.

Stary Cmentarz Podgórski
Najstarszy komunalny cmentarz dzisiejszego Krakowa, założony około 1790 roku. Częściowo zniszczony przez hitlerowców w latach II wojny światowej, a następnie w latach 70. XX wieku podczas budowy ul. Powstańców Śląskich. Był miejscem pochówku znamienitych obywateli miasta Podgórza, m. in. malarzy Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Aleksandra Kotsisa oraz Edwarda Dembowskiego – przywódcy powstania z 1846 roku.

Zajazd "Pod Św. Benedyktem"
Budynek dawnych koszar austriackich – pierwszy na terenie Krakowa obiekt wyzwolony 30.X.1918 roku z rąk zaborców przez oddziały por. Antoniego Stawarza.

Magistrat
Okazały budynek przy Rynku Podgórskim pod numerem 1 to były Magistrat Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza, zbudowany na pocz. XIX wieku w stylu historyzmu z elementami baroku. W szczycie budynku widnieje herb Miasta Podgórza. Wewnątrz Magistratu znajduje się dawna sala obrad Rady Miasta – jedna z najpiękniejszych urzędowych sal Krakowa.

Kościół Św. Józefa
Neogotycki kościół Św. Józefa został wzniesiony w latach 1905-1909 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Stoi w miejscu pierwszej świątyni, po której pozostałością jest drewniana dzwonnica, posadowiona na skale za kościołem. Wieża zegarowa obecnego kościoła była wzorowana na wyższej wieży (tzw. hejnalicy) kościoła Mariackiego w Krakowie.

Kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Neoromański kościół i klasztor oo. Redemptorystów został wybudowany w latach 1904-1908 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego.

Park im. Wojciecha Bednarskiego
Park został założony przez ówczesnego dyrektora podgórskiej szkoły ludowej, Wojciecha Bednarskiego, w miejscu nieczynnego kamieniołomu. Uroczyście otwarty w 1896 roku był jednym z pierwszych w Europie przykładów rekultywacji terenów poprzemysłowych. Legenda głosi, jakoby mistrz Twardowski miał tutaj swą „czarnoksięską szkołę”. W 1906 roku park nazwano imieniem jego twórcy.

Kamieniołom Libana
Kamieniołom Libana (nazwa przyjęta od nazwiska współwłaściciela – Bernarda Libana), którego urwiska znajdują się obok kopca Krakusa Jest efektem wielowiekowej tradycji pozyskiwania wapienia na Krzemionkach. W czasie II wojny światowej mieścił się tu hitlerowski karny obóz pracy przymusowej „Baudienstu" dla Polaków. Na dnie kamieniołomu kręcono obozowe sceny filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga.

Dawna Elektrownia Podgórska
Dawna Elektrownia Podgórska została wybudowana w latach 1899-1900 jako jedna z pierwszych elektrowni w Galicji. Została otwarta 1 marca 1900 roku – wcześniej niż krakowska. Obecnie siedziba "Cricoteki" - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.

PODGÓRZE W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ

Muzeum „Apteka pod Orłem"
Apteka ta funkcjonowała przez cały okres istnienia getta (w latach 1941-1943) i była prowadzona przez Polaka Tadeusza Pankiewicza. Miejsce to pełniło rolę "skrzynki kontaktowej" ze światem poza gettem. W pamięci osób, które przeżyły była i jest nazywana "ambasadą wolności w zakratowanym mieście". Na placu przed apteką Żydzi oczekiwali na transporty do obozów zagłady. Krzesła ustawione na placu upamiętniają ofiary getta założonego przez nazistów i zlikwidowanego w 1943 roku.

Dawny hitlerowski obóz koncentracyjny KL "Płaszów"
Obóz koncentracyjny KL "Płaszów" został założony w 1942 roku, początkowo jako obóz pracy przymusowej. Obejmował 80 ha, m.in. tereny dwóch cmentarzy żydowskich, które zniszczono. Szacuje się, że w obozie zginęło 8-10 tys. ludzi. Na miejscu jednego z masowych grobów, od strony ul. Kamieńskiego został wzniesiony pomnik ku czci ofiar zwany "Pomnikiem Wyrwanych Serc".


Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera
Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera stała się słynna dzięki filmowi Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler zatrudniał tu więźniów z pobliskiego obozu koncentracyjnego "Płaszów". 1100 więźniom uratował życie, umieszczając ich nazwiska na rozsławionej filmem "liście" – wykazie osób, mających przenieść się jako jego pracownicy do nowej fabryki na Morawach. Dziś mieści się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, poświęcony historii miasta w latach 1939–1945.


« ZWIŃ


POLAND ACTIVE
Zdobywca Certyfikatu Jakości
2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Newsletter

Zapisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Politykę prywatności